چویلان

از ما بپرسید


  سوالات متداول

  آیا شما هم سوالی دارید؟

  _

  لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ خود را پیدا نکردید، لطفا سوال خود را مطرح کنید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

  سوالات متداول

  اگر پاسخ خود را نیافتید با ما از طریق تلفن های زیر تماس بگیرید

  ۰۹۱۳۹۶۶۹۶۴۴ – ۰۹۱۷۹۹۶۲۰۷۱

  بذر دارویی چیست؟

  بذر (seed) ماده یا هر اندامی از گیاه است که برای تکثیر گیاهان از آن استفاده می‌شود. اگر جنبه غذایی بذر مطرح باشد، به آن kernel یا Grain گویند. به طور کلی بذر نتیجه نهایی فعالیت‌های یک نسل گیاه و همچنین آغازی برای نسل جدید می‌باشد. به عبارتی بذر، تخمک بالغ (رسیده) شامل یک نسل گیاه است. به عبارتی بذر، تخمک بالغ (رسیده) شامل گیاه جنینی (germ) و ذخیره غذایی (endosperm) است که همگی با پوسته حفاظتی بذر (bran) احاطه شده است.

  شرایط نگهداری بذر دارویی؟
  ابتدا باید دانست بذر گیاه موجود زنده‌ای است که برای ادامه زندگی خود به هوا نیاز دارد، پس باید بذری را که با زحمت بسیار تهیه شده را طوری نگهداری کرد که خواص خود را از دست ندهد و خراب نشود. برای نگهداری و جلوگیری از خراب شدن آن ها، باید بذرهای گیاهان را در یک مکان خشک و هواگیر قرار داد. درجه حرارت مناسب برای نگهداری بذرها به طور متوسط ۱۰ درجه سانتی گراد است.
  برای رسیدن هوا به بذرهای گیاهان بهتر است آن ها را در یک کیسه پارچه ای قرار داده و در مکانی که خشک و هواگیر است آویزان کرد. به طور کلی بذرها خاصیت خود را دو تا سه سال حفظ می کنند ولی بعضی از بذرها هستند که خیلی زود خاصیت خود را از دست می دهند. مانند بذر سیکلامن خورشیدی (Clivia) که باید هرچه زودتر آن را کاشت و یا آن را در لابه لای شن قرار داد.
  بذر سالم و خوب بذری است که در مقابل فشار دو انگشت مقاومت کرده و خرد نشود و اگر آن را در آب بریزند به ته ظرف برود و روی آب نماند، زیرا بذر پوک و فاسد روی آب می ماند. البته بسیاری از بذرها وقتی خشک می‌شوند روی آب می‌مانند و باید پس از آب‌گیری و تکان دادن بذر مشخص کرد که بذر سالم است یا خیر. در موارد زیادی مشاهده شده که بذرهایی که حتی پس از جذب رطوبت روی آب می‌مانند جوانه‌زنی خوبی دارند و کاملا سالم هستند. همچنین یک بذر خوب و سالم باید پر مغز باشد تا نهال قوی از آن تولید شود.
  نحوه پیوند نهال دارویی؟

  اغلب با هدف افزایش توان باردهی درخت و بهبود کمی و کیفی محصول انجام می شود. با وجود این تعویض ساختار رویشی و باردهی درخت، تنظیم گرده افشانی در باغ، استفاده از ویژگی های پایه های پیوندی به منظور دسترسی به گیاهان کوتاه قد تا بسیار قوی، استفاده از میان پایه ها برای رفع برخی از عوارض و نارسایی های پیوندی، ترمیم زخم های وارد شده به تنه، ریشه و شاخه های اصلی درخت، تسریع در آغاز باردهی و موارد بسیار دیگر از اهدافی هستند که همیشه در ایجاد ترکیب های پیوندی مورد توجه اند.

  پیوند از نظر فیزیولوژی و بیولوژی

  پیوند زدن که در حقیقت عبارت از زخم کردن و قطع مقدار زیادی از شاخ و برگ گیاه و سپس مجبور کردن دو نبات مختلف به زندگانی با یکدیگر است، تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی مخصوصی در گیاه پیوندی جدیدی به وجود می آورد.

  شرایط کاشت گیاه نعنا؟

  نعناع گیاهی علفی چند ساله و پر خاصیت است. این گیاه نیرو دهنده و خلط آور است و به عنوان داروی ضد نفخ نیز به کار می رود. طعم تند و بوی خاص این گیاه آن را برای استفاده در نوشیدنی های خنک و گازدار مناسب کرده است.همچنین از نعناع به عنوان طعم دهنده به برخی غذا ها استفاده می شود. و دورچین مناسبی برای تزیین غدا ست. پس کاشت آن در باغچه یا گلدان بسیار مفید است.

  سایر سوالات

  روش کاشت و برداشت زعفران

  زعفران (Crocus sativus) از تيره زنبق سانان (Iridaceae) می باشد. زعفران گياهی است علفی، چند ساله، دارای کورم ( پداژه ) سفيد رنگ که روی آن جوانه های راسی و جانبی وجود دارد. ريشه افشان، کوتاه و به طور معمول از قاعده کورم بر روی يک دايره خارج می شود. گل شامل گلپوش ۶ قطعه ای ۳ کاسبرگ و ۳ گلبرگ، همرنگ و خوشبو، دارای ۳ پرچم با بساک زرد رنگ، مادگی آن دارای خامه سفيد، کلاله ۳ شاخه ای و قرمز رنگ است.

  برگ ها باريک و بلند به رنگ سبز تيره يا چمنی به طول حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر، به تعداد ۱۱- ۵ برگ، گل ها و برگ ها داخل لوله ای غشايی به نام اسپات (چمچه) قرار می گيرند که وظيفه حمايت برگ و گل تا خارج شدن از خاک را به عهده دارد. اين گياه سه گان می باشد و توليد بذر نمی کند.

  عوامل موثر در نگهداری گیاه بومادران؟

  گياه بومادران اصالتا متعلق به اروپا و آسياي غربي است و به صورت سنتي به عنوان مرهم براي زخم ها استفاده مي شده است. اين گياه در آلمان و کشورهاي اروپاي شمالي نيز استفاده زيادي داشته است و از قديم الايام در طب سنتي ايران مورد استفاده قرار مي گرفته است. امروزه نيز مي توانيد بومادران را از عطاري ها و فروشگاه هاي گياهان دارويي تهيه کنيد. اين گياه به دليل قابليتي که در انقباض خون و جلوگيري از خونريزي دارد و همچنين خاصيت ضد سرماخوردگي، از ارزش زيادي برخوردار است. از آن براي درمان سرماخوردگي و همچنين اختلالات مجاري ادرار نيز استفاده مي شود.